SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 10289307
nr 1028 9307
Kanna
silver, 1800-tal, Importstämplar, höjd: 25 cm, Trähandtag, rokokostil
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 28 mars 2016
kl 18:47:20
28/3 18:42:20
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver